Polski

1. Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa to unikalna i niepowtarzalna nazwa adresu internetowego, pod którym umieszczane usługi, min.: strona www, poczta e-mail czy serwer FTP, będą widoczne w dla użytkowników Internetu. Nazwę domeny wpisujemy w pasku adresowym przeglądarki., Ponieważ domena jest wizytówką Twojej firmy, należy poświęcić dostatecznie dużo czasu na wybór właściwej nazwy. Możesz wykupić dowolną domenę z wybraną przez siebie końcówką, pod warunkiem, że jest ona wolna. Nie warto zatem zwlekać zbyt długo z decyzją o wykupieniu interesującej nas domeny. 

2. Jakie są rodzaje domen internetowych?

Nazwy domen internetowych mogą mieć różne rozszerzenia np. .pl, .com, eu. Wybór rozszerzenia jest podyktowany przeznaczeniem domeny. W zależności od rozszerzenia domeny różnią się ceną rejestracji oraz odnowienia. Wyróżnia się trzy główne typy rozszerzeń: krajowe, europejskie i globalne.

Rozszerzenia .pl

krajowe .pl ,
funkcjonalne, np. net.pl, .com.pl , lub 
regionalne, np. .katowice.pl, .slask.pl (domeny regionalne są przydzielane dla projektów oraz firm prowadzących swoją działalność w danym regionie)
Polskie rozszerzenia domen możemy zarejestrować w NASK, czyli organizacji odpowiadającej za politykę obsługi domen .pl

Rozszerzenie .eu

Kontrolę nad domenami europejskimi (z rozszerzeniem .eu ) ma konsorcjum EURid, Rejestracja tego typu domeny jest zarezerowana jedynie dla osób fizycznych oraz organizacji z siedzibą lub głównym miejscem działaności znajdującym się na terenie UE. 

Rozszerzenia globalne

.com (firmy)
.net (podmioty związane z siecią Internet)
.org (organizacje i stowarzyszenia)
.info (serwisy informacyjne)
.mobi (strony www dla telefonów komórkowych)
.biz (biznesowe)
.gov (organizacje rządowe)
.mil (wojsko)
.edu (placówki edukacyjne)
Trzy ostatnie grupy są dostępne tylko dla poszczególnych instytucji.

Rozszerzenia narodowe

Każde państwo ma przypisane rozszerzenie, składające się z dwóch liter, np:
.pl ( Polska)
.uk (Wielka Brytania)
.de ( Niemcy)
.nl (Holandia)

Należy pamiętać, że nie w każdym kraju obowiązują takie same zasady rejestracji domen - dlatego zanim podejmiemy próbę zarejestrowania zagranicznej domeny, musimy zapoznać się z występującymi ograniczeniami np. niektóre kraje wymagają, aby firma ubiegająca się o rejestrację domeny posiadała osobowość prawną lub swoją siedzibę na terenie wybranego kraju. Zależnie od kraju przyjmuję się również  różne zasady określania domeny, dlatego jeśli chcesz zamiar stworzyć stronę www pod domeną z innego kraju, to zapoznaj się z zasadami domen jakie panują w danym kraju.


4.  Jak zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi ( z ą, ę, ć, ś itd.)?

Informacje o rejestracji domen polskich ze znakami diakrytycznymi dostępne są na stronie serwisu: http://www.ietf.org oraz w informatorze NASK „Rejestracja domen IDN (Internationalized Domain Names) w domenie .PL”, dostępnym na stronie dns.pl. Informacje o rejestracji domen europejskich ze znakami diakrytycznymi, opisane są na stronach EURidu.Nie ma możliwości rejestracji domeny globalnej oraz innych domen narodowych z polskimi znakami diakrytycznymi.

 

3. Jakie zasady obowiązują przy tworzeniu nazwy domeny?

Nie można rejestrować domen będących jednocześnie nazwą usługi sieciowej, np. WWW, http, ftp.

Minimalna liczba znaków wynosi:

  • dla domen polskich: 1
  • dla domen europejskich: 2
  • dla domen globalnych: 3

 Maksymalna liczba znaków wynosi:

  • dla domen z końcówką .biz: 24
  • dla pozostałych domen: 63.

Nazwa domeny polskiej i europejskiej może składać się z:

  • liter, w tym polskich znaków
  • cyfr
  • znaku myślnika (nie może on jednak występować na początku, końcu oraz równocześnie na 3 i 4 pozycji w nazwie domeny).

Nazwa domeny globalnej może składać się z:

  • liter, bez polskich znaków;
  • cyfr
  • znaku myślnika (nie może on występować na początku oraz na końcu nazwy domeny)

 

4. Jakie rozszerzenie będzie dla mnie najlepsze?

Do najczęściej wybieranych w Polsce rozszerzeń należy .pl. Z biznesowego punktu widzenia, jeśli chcemy prowadzić działalność jedynie w naszym kraju, wybór jest jak najbardziej trafiony - wpisując adres domeny użytkownicy w pierwszej wybierają rozszerzenie .pl, a dopiero w następnej kolejności .com.


Jeśli Twoja firma działa lokalnie warto, abyś pomyślał o wyborze domeny regionalnej - która będzie Twoją firmę silnie identyfikować z obszarem, na którym działasz. 
W sytuacji, gdy działasz na rynku Unii Europejskiej lub planujesz rozpocząć działalność w najbliższym czasie, skorzystaj z możliwości jakie daje Ci rozszerzenie .eu.  Rozszerzenie te dopiero od niedawna jest popularne w Polsce - zwiększa to szansę, że interesująca Ciebie nazwa, będzie dostępna.


Pamiętaj, że im kupując większą ilość rozszerzeń dla danej nazwy wykupisz, tym mniej możliwości będzie miała Twoja potencjalna konkurencja. Jeśli posiadasz nazwę dwuczłonową warto zarejestrować zarówno wersję z myślnikiem, jak i bez.
! Wybieraj nazwy proste i krótkie. Może być to nazwa Twojej firmy lub usług którymi się zajmujesz, jednak zwróć uwagę, by nazwa była łatwa do zapamiętania i przekazania w formie mówionej np. przez telefon.  Unikaj długich nazw,  znaków diakrytycznych, zbyt dużej ilości cyfr, stawiania koło siebie podobnie brzmiących liter - tak by każdy mógł szybko zapamiętać nazwę Twojej domeny bez zapisywania.

Jeśli okaże się, ze nazwa domeny z rozszerzeniem .pl jest zajęta, sprawdź rozszerzenie .org, .net, .biz lub rozszerzenie funkcjonalne np. org.pl, net.pl, biz.pl itp.


5. Czy można zarejestrować domenę z polskimi znakami?

Od pewnego czasu istnieje możliwość rejestracji domen z polskimi znakami diakrytycznymi (np. ą, ę, ó ) w nazwie. Domeny te noszą nazwę IDN (Internationalized Domain Name) i posiadają swój odpowiednik międzynarodowy. 
Rejestruj domeny IDN z głową! Pamiętaj, że użytkownicy Internetu wiele lat byli przyzwyczajeni to zapisu nazw domen bez polskich znaków. Jeśli więc zdecydujesz się na zarejestrowanie domeny z polskimi znakami - koniecznie pamiętaj, by zarejestrować również nazwę domeny bez polskich znaków (np. rozkładjazdy.pl oraz rokladjazdy.pl) i ustaw przekierowanie, tak by potencjalny Klient bez względu na formę zapisu, trafił na stronę Twojej firmy.


6. Jak sprawdzić czy nazwa domeny jest wolna?

Aby sprawdzić dostępność domeny wpisz nazwę w wyszukiwarkę dostępną na stronie CarbonCloud.
Jeżeli pojawi się informacja, że wybrana przez Ciebie nazwa jest wolna, możesz  przystąpić do kupna domeny.
W sytuacji, gdy wybrana przez Ciebie nazwa jest zajęta, możesz w bazie WHOIS sprawdzić dane aktualnego Abonenta oraz datę wygaśnięcia, a następnie skontaktować się z Abonentem w celu złożenia propozycji odkupienia domeny lub podjąć próbę jej przejęcia po ewentualnym wygaśnięciu. 


7. Jak zarejestrować domenę w serwisie Carbon Cloud?

Przed zarejestrowaniem domeny należy sprawdzić, czy domena jest dostępna. Dostępność domen można sprawdzić w wyszukiwarce CarbonCloud. Jeśli wybrana domena jest wolna należy:

  • wybrać na jaki okres domena ma zostać zarejestrowana,
  • uzupełnić dane widoczne w formularzu rejestracji,
  • potwierdzić dane dane zamówienia,
  • dokonać płatności za domenę poprzez szybkie płatności PayU

Po prawidłowym dokonaniu płatności Klient zostaje przeniesiony do Panelu Klienta, poprzez który będzie mógł zarządzać swoimi domenami.
Po zarejestrowaniu wpłaty w naszym systemie domena pojawi się w sieci maksymalnie w ciągu 72 h -najczęściej kilkanaście minut po opłaceniu.

Jeżeli posiadasz już konto w naszym serwisie, zakupu domeny możesz dokonać bezpośrednio z Panelu Klienta.

 

8. Jak długo trwa rejestracja domeny?

Po odnotowaniu wpłaty za zamówioną domenę, domena pojawi się w Internecie w czasie do 72 godzin - w praktyce rejestrowana domena jest widoczna w Internecie kilka minut po zaksięgowaniu płatności.

 

9. Na jaki okres mogę zarejestrować domenę?

Minimalny czas utrzymania domeny to 12 miesięcy. Obecnie, zarówno dla domen polskich, jak i europejskich i globalnych, maksymalny czas utrzymania wynosi 10 lat.
Przed upływem tego terminu do Abonenta wysyłana jest informacja o kończącym się okresie ważności i możliwości prolangaty na kolejny okres. Datą rozpoczęcia kolejnego okresu rozliczeniowego jest dzień wygaśnięcia ważności umowy.

 

10. Jak przedłużyć ważność domeny?

Przed zakończeniem terminu ważności domeny na Państwa adres e-mail zostanie wysyłane powiadomienie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia. Aby przedłużyć ważność domeny należy w tym okresie dokonać opłaty, w przeciwnym razie domena zostaje objęta kwarantanną. Domenę mogą Państwo przedłużyć korzystając z naszego Panelu Klienta. 

 

11.  Jak dokonać zmiany danych Abonenta (cesji)?

W celu dokonania zmiany danych Abonenta domeny należy wypełnić formularz zmiany danych Abonenta ( Cesji) , który dostępny jest w Panelu Klienta w zakładce Formularze. Po wypełnieniu formularza należy go opieczętować, a następnie przesłać skan dokumentu e-mailem na adres: bok@carboncloud.pl. W momencie dokonania zmiany danych Abonenta, na adres mailowy dotychczasowego właściciela zostanie wysłana wiadomość e-mail. 

 

12. Jak dokonać transferu domeny polskiej do naszego serwisu od innego Rejestratora?

Aby przenieść domenę do naszego serwisu niezbędny jest kod Authinfo. Należy zwrócić się do obecnego Rejestratora domeny o uzyskanie kodu.

Transferu domeny dokonoać można w Panelu Klienta → Domeny → Transferuj. Aby zainicjować proces transferu domeny należy:

  • wpisać nazwę domeny oraz wybrać jej rozszerzenie (TLD),
  • wpisać kod Authinfo, który został uzyskany u poprzedniego rejestratora,
  • wybrać opcję samego transferu ( w przypadku rozszerzeń polskich darmowy) lub opcj,ę transferu z przedłużeniem domeny,
  • potwierdzić dane zamówienia

Na adres podany u poprzedniego rejestratora e-mail zostanie wysłana wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie transferu. Po potwierdzeniu otrzymanej wiadomości e-mail domena zostanie przeniesiona. Należy pamiętać, że w zależności od rozszerzenia istnieją pewne warunki odnośnie terminów, w których przeniesienie nie będzie możliwe. 

Domeny polskie

  • do 5 dni od rejestracji domeny
  • na mniej niż 6 dni przed końcem okresu rozliczeniowego

Domeny globalne

  • do 60 dni od rejestracji domeny lub ostatniego transferu
  • na mniej niż 6 dni przed końcem okresu rozliczeniowego

Domeny europejskie

  • na mniej niż 7 dni przed końcem okresu rozliczeniowego

 

13. Ile kosztuje transfer domeny?

Transfer dla domen polskich jest bezpłatny

Transfer domeny globalnej powiązany jest z operacją odnowienia domeny o kolejny rok od obecnej daty ważności, Koszt transferu jest równy kosztowi odnowienia poszczególnych domen w CarbonCloud. 

Transfer domeny .eu jest równoznacznym wykonaniem cesji. Cena transferu jest  taka sama jak cena za przedłużenie domeny europejskiej. Obecny okres ważności ulega zakończeniu, a domena jest automatycznie rejestrowana na kolejny rok na dane nowego Abonenta. 


14. Co to jest Authinfo?

AUTHINFO to kod zabezpieczający proces transferu polskiej domeny (np. .pl, .com.pl) pomiędzy dwoma rejestratorami. Dla domen globalnych analogicznie jest wydawany kod o nazwie AUTHODE. Sposób wydania kodu powinien wykluczać możliwość uzyskania go przez osobę, która nie jest prawnym dysponentem domeny. 
Aby uzyskać kod Authinfo/AuthCode należy pobrać wniosek o wydanie kodu z zakładki Formularze, a następnie wypisany i opieczętowany wniosek wysłać do nas e-mailem (skan) lub pocztą tradycyjną. Wydany kod wysyłany będzie do Państwa e-mailem lub pocztą na adres Abonenta domeny. Formę wysyłki wybiera Abonent we wniosku. Kod ma ważność 30 dni od momentu jego wydania. 


15. Co to jest WHOIS?

WHOIS to powszechnie dostępna baza danych zawierająca informację o wszystkich domenach oraz ich Abonentach. Po wpisaniu w wyszukiwarce WHOIS nazwy domeny, która jest zarejestrowana otrzymujemy następujące dane:

  • nazwa Abonenta domeny,
  • adres Abonenta,
  • data rejestracji i aktualizacji domeny,
  • nazwy serwerów nazw (DNS), na których znajduje się domena

Informacje jakie pojawiają się po wpisaniu zapytania w WHOIS różnią się w zależności od rodzaju domeny. 

  • w przypadku domen polskich widoczne są dane Abonentów będących firmami oraz osób fizycznych, które wyraziły na to zgodę.
  • informacje dla domen globalnych są widoczne niezależnie od statusu prawnego Abonenta
  • dla europejskich domen są widoczne dane firmy, natomiast informacje nt. osób prywatnych nie są udostępnione. 

Dostępność danych Abonenta umożliwia ustalić kto posiada prawdo do własności domeny i jaki jest termin jej wygaśnięcia. Jeśli zatem domena nas interesuje a jest zajęta, możemy się skontaktować z Abonentem z propozycją jej odkupienia lub czekać na jej wygaśnięcie.